Matěj Krejsa, hokej za mořem

07.11.2018 | David Chvátal, Michael Krejsa

1. Kde jsi začínal s hokejem?

Začínal jsem v Mělníku.

2. Kdo tě k němu dovedl a kolik ti bylo?

K hokeji mě přivedl taťka a byly mi asi 4 roky.

3. Jak vzpomínáš na působení v Mělníku?

To byly super časy! Na to nikdy nezapomenu. S některými bývalými spoluhráči jsem stále dobrý kamarád a s ostatními vždycky taky prohodím pár slov.

4. Kdy to bylo?

Za Mělník jsem hrál v letech 2003 až 2009.

5. Kdo tě tehdy trénoval?

Na Mělníku mě trénovali pan Stinka, Zázvorka, Fiala, Znamenáček a pan Příhonský. Každý z trenérů mi něco předal. Cením si toho, protože všechno dobré i špatné mi k něčemu bylo.

6. Jaké bylo tvé nejlepší a nejtěžší období kariéry?

Nejlepší pro mě bylo sedmileté působení v Liberci, zakončené skvělou loňskou sezónou, ve které jsme byli ve finále Play-off. Za nejtěžší období považuji dvě sezóny strávené na Spartě.

7. Letos si poprvé vyrazil na zahraniční angažmá, můžeš říct rozdíly, co se týče přípravy, zázemí atd. než je v ČR?

V USA se k tomu celkově přistupuje trochu jinak. Hokejem se tu žije. Je tu spoustu hráčů a de facto nikdo nemá své místo jisté. Musí se dělat stále vše naplno, chyby se neodpouští. Když se někdo neprosadí ve vyšší lize, tak jde o ligu níž. A takhle to tady funguje. V Česku je menší konkurence oproti USA, kam chodí hráči z celého světa. Zázemí je tady opravdu super, máme stadion téměř jen pro sebe.

8. Měl si možnost poznat trénování mládeže v USA? Všimnul sis nějakých rozdílů Mělník-Sparta-Liberec-USA?

Ano. V Liberci tréninky měly vysokou úroveň, ale tomu, jak se trénuje tady, se to stále nevyrovná. Je tu obrovská konkurence a každý trénuje, jak nejlépe může. Tréninky bývají náročné. Hodně se bruslí, hodně osobních soubojů, hra do těla. Na tohle se tady klade největší důraz.

9. Máš i jiné koníčky kromě hokeje?

Jsem příznivcem jakéhokoliv sportu. Rád si zaběhám, zajdu na kolečkové brusle, projedu se na kole, na lyžích...anebo se jen jdu projít se psem.

10. Co bys doporučil začínajícím hráčům a rodičům?

Hokej Vás musí bavit. Užívejte si každou chvíli, protože ten čas hrozně rychle letí. Pokud se chcete dostat na vyšší úroveň, tak nikdy nestačí jen klubové tréninky. Musíte dělat něco navíc.

A pro rodiče- je potřeba trávit s dětmi co nejvíce času. Pro dítě je velmi důležité, když se přijdete podívat na trénink nebo zápas. A co je nejdůležitější? Musíte vědět, že to děti baví.

11. Jak se dá skloubit profihokej a škola? Jak jsi všechno zvládal?

Těžko. Se školou to bylo trochu složitější, nevybral jsem si zrovna nejlehčí střední. Ale vždy se to dá nějak udělat. Mohl jsem mít nespočet zameškaných hodin, ale pokaždé jsem musel mít doplněné všechny známky. Občas byly těžší chvíle, ale měl jsem super učitele a spolužáky, kteří se mi vždy snažili pomoct. A když si jdete za svým snem, tak pro to uděláte maximum

12. Uvidíme tě ještě někdy hrát v mělnickém dresu, kde byste mohli vytvořit s Michaelem Krejsou rodinnou obrannou dvojici?

Těžko říct. Každopádně by to bylo super si zase zahrát za Mělník. A s Michalem v obraně?… Bezva dvojka.

Vzpomínka Vojty Fialy:

Matese jsem poznal a trénoval u nás na Mělníku. Patřil k nejšikovnějším a nejpracovitějším hráčům v ročníku, proto se brzy dostal do hledáčku větších klubů. Znovu jsme se potkali v Liberci, kde prošel extraligami dorostu a juniorů. Doufám, že si v současné době užívá své angažmá za mořem.