Muži: HC Junior Mělník - HC Buldoci Neratovice 3:2 po nájezdech

2. kolo | Sobota 22.09.2018, 17:30

HC Junior Mělník - HC Buldoci Neratovice

3:2 sn

0:0, 1:2, 0:1 - 1:0

Branky a nahrávky: 32. P.Litera (Šubrt), 38. Chvátal (T.Havel), rozhodující nájezd T.Havel - 25. Macek (Chvojka), 49. Macek (Chvojka)

Vyloučení: 3-7, využití 1-0, v oslabení: 0-0

Rozhodčí: Švejda, Macháč - Kovačík, Holec

Diváci: 470

HC Junior Mělník: Vokurka (Fiala) - Prejza, Kapoun, Chvátal, Novák, Cicvárek, Kulhánek, Vaněk - T.Havel, D.Havel, A.Janele, Šubrt, Fedymycz, P.Litera, Stinka, Kratochvíl, Husák, Heran

HC Buldoci Neratovice: Vašíček (Kresta) - Mrázek, Pařík, Veselý, Sojka, Šimek, Pšánský, Pek, Vočadlo, Pokora, Štukheil, Prejza, Rak, Chvojka, Macek, Važanský, Šesták

Hned druhé kolo soutěže svedlo dohromady v prvním letošním derby Mělník a Neratovice. Zkažené počasí dávalo naději, že do hlediště přijde nadprůměrný počet diváků, což se i potvrdilo – bylo jich téměř pět stovek.

Slušně zaplněný stadión viděl poměrně svižný hokej, ve kterém měli od začátku navrch lépe bruslící domácí hráči, jejich dnešním problémem ale bylo proměňování šancí a také pouhá jedna využitá přesilovka z celkových sedmi. První třetina byla ve znamení pozorných obran na obou stranách, takže žádná vyložená gólová šance k vidění nebyla. Mělník měl mírnou převahu, ale největší vzruch přinesl až nečekaný odraz kotouče, který v předposlední minutě první části hry nahodil v přesilovce od modré čáry P.Litera na zadní mantinel. Neposedný kus černé gumy se nevyzpytatelně odrazil přímo před neratovickou branku, oba mělničtí hráči, kteří jej měli na dosah, ale nedokázali na tuto situaci dostatečně rychle zareagovat. I na začátku druhé dvacetiminutovky tak na ukazateli skóre svítily dvě nuly.

První minuta druhé třetiny přinesla první velké šance na obou stranách. Nejdříve P.Litera ve slibné pozici neprostřelil Vašíčka, který dnes hájil neratovickou branku. Prakticky z protiútoku se Neratovice dostaly do přečíslení dvou na jednoho, které ale do gólové tečky nedospělo. Vedení se ujali hosté v pětadvacáté minutě. Macek vykroužil velký oblouk z rohu, nikým netísněn se dostal až mezi kruhy a přesnou střelou překonal J.Vokurku – 0:1. V následující minutě hry se do samostatného úniku dostal T.Havel, puk však bekhendovým blafákem zvedl tak vysoko, že trefil až ochrannou síť nad hrazením. Další velkou šanci si vytvořil Mělník při vlastním oslabení – Stinka s Heranem (historie se opakuje?). Oslabení bránili tak aktivně, že se jim podařilo utrhnout do přečíslení dvou proti jednomu, Stinkovu nahrávku ale Heran za Vašíčka nepropašoval. V pokračující hře se Heran dostal do další velké šance, ale ani v té na neratovického gólmana nevyzrál. Vyrovnávací branka Mělníka přišla po ukázkové spolupráci D.Šubrta s P.Literou. Šubrt našel chytrou přihrávkou Literu za obranou Neratovic, Litera se neunáhlil a přesnou střelou vyrovnal – 1:1. Litera mohl zápas ještě ve druhé třetině i otočit – při dalším oslabení vystihl v obranném pásmu Neratovic rozehrávku hostů, jeho střela z úhlu ale neměla potřebnou přesnost. V závěru oslabení dokázali Mělničtí vytvořit takový závar před brankou hostí, že to jeden z Neratovických musel řešit faulem a početní výhoda se tak obrátila na stranu domácích. V této přesilové hře měl ohromnou šanci T.Husák, po jehož střele kotouč záhadně neskončil v brance, ale jen někde pod Vašíčkovými betony. V následné strkanici před Vašíčkem se ale dopustil jeden z neratovických hráčů dalšího přestupku proti pravidlům a Mělník dostal dvojnásobnou početní výhodu, která mohla celých trvat 69 vteřin. Mohla, ale netrvala. Mělníku stačilo na využití této herní situace 24 vteřin. T.Havel nahrával D.Chvátalovi, ten si v klidu sjel od modré čáry zhruba na vrchol kruhů a přesnou střelou zápěstím rozjásal domácí tribuny podruhé – 2:1. V samotném závěru druhé třetiny mohl zvýšit vedení domácích T.Havel, který prošel přes tři bránící hráče Neratovic, udělal blafák i Vašíčkovi, ale protože v té době byl už po zákrocích soupeřových obránců na kolenou, nezvládl již puk zasunout do odkryté části neratovické branky.

Pár vteřin po začátku třetí třetiny skvěle vyrazil Vokurka jedovatou střelu jednoho neratovického útočníka svojí bleskurychlou vyrážečkou. Na druhé straně se sám před brankáře Vašíčka protlačil D.Havel; při zakončení byl faulován, ale trestem pro Neratovice bylo jenom dvouminutové vyloučení. V následující přesilovce Mělníka se na ledě ve žlutých dresech představilo pět velmi ofenzivních hráčů Mělníka (jediným obráncem byl D.Chvátal) a šance byla – T.Havel trefil tyč Vašíčkovy branky. Posledních dvanáct minut ale přineslo vyrovnání obrazu hry a, bohužel, také více příležitostí pro hosty. Ve 49. minutě se před Vokurku proháčkoval Macek a blafákem po ledě k tyči fantoma v domácí brance i překonal – 2:2. O chvíli později upadl při rozehrávce za Vokurkovou brankou J.Heran a byla z toho další velmi nebezpečná situace, která ale naštěstí zůstala nevyužita. V poslední minutě jel sám na Vokurku Macek, který mohl zkompletovat hattrick a rozhodnout zápas, Vokurka ale opět dokázal, proč je jedním z nejlepších brankářům v této soutěži.

Prodloužení také nepřineslo rozhodující branku, i když mělnický tým měl puk na svých hokejkách většinu času a neratovickou branku ohrozil několikrát velmi nebezpečně. Poslední vteřina hry ale přinesla něco úplně jiného a mnohem nepříjemnějšího. V bruslařském souboji směrem k neratovické brance došlo ke kontaktu P.Litery s hráčem hostí, Litera po něm narazil do brankové konstrukce tak nešťastně, že všem divákům na stadionu zatrnulo a ani následné dlouhé ošetřování přímo na ledě, ani příjezd sanitky nevěštily nic dobrého. Bohužel se potvrdila původní prognóza – zlomený kotník. Pro Petra tak s největší pravděpodobností letošní sezóna skončila. Myslím si, že by všichni mělničtí hráči i fanoušci klidně vyměnili všechny body z tohoto zápasu za Petrovo zdraví…

Po delší pauze způsobené ošetřováním přišly na řadu samostatné nájezdy. Jako jediný proměnil svůj pokus T.Havel a to, na svůj standard, možná trochu netypicky – poměrně přímočaře, bez kličky, prostě gól….

Mělník tedy bere z derby dva body, ale nálada je díky zranění P.Litery určitě na bodu mrazu. Popřejme tedy pokud možno rychlé uzdravení a brzký návrat do týmu...